skip to Main Content

Teleskopik Gözlük Muayenesi Ne Demektir?
Teleskopik gözlük muayenesi az gören hastaların görme ve yaşam kalitesini arttırmak için yapılan muayenedir.Hastanın görme seviyesi ve ihtiyacına en uygun çözüm seçilmeli ve bunun eğitimi verilmelidir.
Teleskopik Gözlüklerin Diğer Gözlüklerden Ne Farkı Vardır?
Bu tür gözlüklerde kullanılan mercekler,özellikle az gören hastalar için tasarlanmış olup, görüntüyü büyütme ve yakınlaştırma özelliğine sahiptirler. Görüntü olarak normal gözlüklerden daha kalın ve ağırdır.
Az Gören Her Hasta Teleskopik Gözlükten Faydalanabilir mi?
Az gören yardım cihazlarına gereksinim yaklaşık görme keskinliğinin 0,3 altına düştüğünde başlar ve genellikle görme keskinliğinin 0,03 (iki metreden parmak sayma) altında kaldığı düzeyde fayda vermez.
Teleskopik gözlük muayenesi özellikle bu konuda eğitim almış bir göz doktoru tarafından, tam teşekküllü bir göz kliniğinde yapılmalıdır.Özenle yapılmış muayene ve uygun montajla başarı %80 lere çıkmaktadır.

teleskopik 1

1.Teleskopik Sistemler:
Görüntüyü büyütüp yakınlaştırma prensibine dayanır. Uzak ve yakının aynı gözlükte olması avantajdır. Teleskopik gözlük camlarında Gallile ve Keppler Sistemi kullanılır. Teleskopik sistemin avantajı okuma sırasında yazıya olan mesafenin uzaması ve okumak için yazıya çok fazla yaklaşmaya gerek duyulmamasıdır.
Uzak mesafe için uygun teleskopik cam seçildikten sonra,hastanın görme gücüne ve yakın okuma ihtiyacına uygun büyütmedeki yakın okuma kapağı seçilir. Daha sonra hastaya teleskopik gözlük kullanma eğitimi verilir.
2.Bioptik Teleskoplar:
Hastaya teleskopik gözlüklerle yürüme imkanı sağlar. Hastalar teleskopik sistemin gözlüğe montaj şeklinden dolayı gözlükleri ile yürüyebilirler.

teleskopik
bioptik1
Back To Top
Ara